A mozgás varázsa - tanácsok és ötletek
- Kategória: Mozgás
- Találatok: 22270
Tartalomjegyzék
Remélem, a nyár eddig is sok örömöt okozott nektek! Többen voltatok szabadságon és túl vagytok a nyaraláson. Igaz, hogy a nyár sok kellemetlen meglepetéssel is szolgált, időnként egészen elképesztő volt az időjárás. A reggel munkába induló embereknek eleve el volt rontva a kedve a médiából elhangzott sok rossz hírtől. Időnként az volt az érzésem, hogy a Világ ellenünk fordult. Erről természetesen nem a nyár tehet, hanem az emberek.
De ilyenkor mindig van lehetőségünk a kedvünket és a közérzetünket javítani. Ha tudatosan csináljuk! Most, hogy a hőség már csökkent és a gyönyörű vénasszonyok nyara még előttünk van, itt az ideje, hogy igénybe vegyük a mozgás örömét. Az, hogy a mozgás az élet lényege, azzal mindenki egyetért. Mindenki szeret mozogni, még ha időnként jól titkolja is! Hányszor hallani, hogy az emberek beszélnek a csontsűrűség vizsgálatáról, a csontritkulás kezeléséről, de érdekes, hogy ezek az emberek ritkán vagy egyáltalán nem beszélnek a sportolás, a rendszeres mozgás fontosságáról.
Nyilván nem is viszik túlzásba a rendszeres mozgást. Pedig egyetlen gyógyszer és táplálék-kiegészítő termék sem használ a csontszövet építésben a mozgás nélkül. Gyermekkorunkban sokat mozogtunk, de ezt hamar elfelejtettük. Sokan megijednek, mert azt hiszik, hogy rekordokat kell dönteni, pedig csak azt a mozgásfajtát kell választanunk, amit a legjobban kedvelünk (kocogás, futás, gyaloglás, kerékpározás, úszás, tánc, chi-kung stb.).
A rekordokat meg átéljük a tv műsorban, helyszínen, ahol élvezettel végignézhetünk versenyeket, bajnokságokat.
Ahhoz, hogy a mozgás akadálytalan legyen, a csontok, izmok és az ízületek egészségesek maradjanak, a meglévő mozgási problémák javuljanak feltétlenül szükségesek az általunk ajánlott Just-Nahrin termékek. És ez fordítva is igaz, ezek a termékek igazán hatásosak, ha nem hagyjuk ki a rendszeres mozgást.
Tisztázzuk, hogy mire is van szükségünk!
Először is a sportoló vagy rendszeres mozgást végző embernek fontos az egészséges, kiegyensúlyozott étrend kialakítása. Ezen belül ki kell hangsúlyozni az energiadús ételeket. Bizonyos élelmiszereket (gyümölcs, főleg banán, burgonya, édességek, sütemények) képesek azonnal felhasználható energiát nyújtani, míg mások inkább hosszan tartó erőkifejtés közben hasznosak, mivel csak lassan, fokozatosan juttatják energiához a szervezetünket.
Az azonnal hozzáférhető energiát biztosító szénhidrát a testmozgás legfontosabb üzemanyaga. Emésztése során a szénhidrát szőlőcukorra (glükózra) bomlik le. Ha a belőle származó energiát a szervezetünk nem használja fel azonnal, a felesleg egy része keményítő (glikogén) formájában izmainkban és májunkban tárolódik. Szükség esetén a glikogén visszaalakul glükózra, és visszaadja szervezetünknek az energiát, így a vércukorszint sem esik le. Ha finomított cukortartalmú élelmiszereket fogyasztunk, a vércukor hirtelen megemelkedik, majd leesik.
A vércukor ingadozás nagymértékű fáradtságérzetet okoz, ez káros az egészségre. A cél az, hogy étrendünk legnagyobb részét (kb. 33%), összetett szénhidrátokat tartalmazó élelmiszerek adják. Az összetett szénhidrátok lassan és fokozatosan szabadítják meg a cukrot, így a vércukor sem ingadozik, hanem egy szinten marad.
Az összetett szénhidrátokban gazdag élelmiszereket (száraz tészta, teljes kiőrlésű lisztből készült kenyér, barnarizs, burgonya, gabonapelyhek, gyökérzöldségek) nemcsak sportolóknak, mindenkinek nagyobb mennyiségben kellene fogyasztani.
Az intenzív mozgás előtt 2-3 órával teljes kiőrlésű gabonából készült tésztaféléket együnk (erre nagyon jó a Nahrinos müzli vagy a Müzli italpor is), ezekből lassan szívódik fel a cukor, és emiatt viszonylag állandóan a vércukor utánpótlás biztosítva van. Ha már a szervezet mindent lebontott, jöhet egy izotóniás ital és 1-2 falat szőlőcukrot tartalmazó étel, hogy visszaálljon a vér normális cukorszintje és az izmok energiaellátása. Hacsak nem erőkifejtő sportot űzünk, nem feltétlenül szükséges magas fehérjetartalmú élelmiszert fogyasztani az edzési időszakban, a megnövekedett energiaszükségletet inkább a szénhidrátokból fedezzük, csak arra kell vigyázni, hogy minden egyes étkezés alkalmával fogyasszunk valamennyi fehérjét.
A zsír több szempontból nélkülözhetetlen az emberi szervezet számára. De a zsír egészségre kifejtett hatása nagymértékben függ attól, hogy milyen zsírfélét (telített vagy telítetlen zsírsav tartalmú) fogyasztunk. A döntően csak energiaforrást jelentő telített zsírsavakkal ellentétben az omega-3 és az omega-6 esszenciális zsírsavak számos létfontosságú biológiai folyamatban kulcsfontosságú szerepet játszanak.
Az omega-3 zsírsavak segítik az immunrendszer működését, enyhítik a reumás ízületi gyulladást, illetve más gyulladásos rendellenességek, pl. az artrózis tüneteit. Megkönnyítik a kalcium felszívódását, ezáltal erősítik a csontokat. Emellett igen kedvező hatást gyakorolnak a szívre és a keringési rendszerre is.
A csontok, izmok és ízületek egészséges működése szempontjából igen fontosak az alábbi tápanyagok: kalcium, foszfor, magnézium, nátrium, kálium, klór, kén. Ezek az ásványok az emberi test 4 %-át tartalmazzák.
A kalcium és a foszfor a csontok keménységének és a nyomás szilárdságának a fenntartásáért felelősek. Ezek alkotják mozgásrendszerünk „cementjét". A foszfor és a kalcium az izmok összehúzódásához nélkülözhetetlenek.
A kálium, nátrium, klór a szervezet folyadékának az alkotórészei. A kálium részt vesz az izom és ideg működésében, hiánya izomgyengeséget és görcsöket okozhat. Változókor után a nőknél a magasabb kálium szint mellett kisebb a kalcium veszteség.
A magnézium az energiagyártásért felel. A magnéziumhiány eléggé általános a sok energiát felhasználó sportolók körében. Tünetei az általános fáradtságérzet és izomgörcs.
A kén az ízületek beolajozásáért felelős.
A szervezet 39 nyomelemet is tartalmaz. Némelyek fontos szerepet játszanak a csontok és izmok egészségének a megőrzésében.
A cink a csontépítéshez nélkülözhetetlen enzimek szabályozásában részt vesz. Elsősorban a csontokban és az izmokban tárolódik, és a vizelettel távozik az emberi szervezetből.
A vas meglehetősen fontos a sportoló nők, különösen a vegetáriánusok számára, illetve akkor is, ha menstruációjuk erős vérzéssel jár.
A réz, a mangán szintén segít a csontképződésben, szilárdítja a csontok szerkezetét (fő forrásai: gyümölcsök, zöldségek, hüvelyesek és az olajos magvak).
Természetesen a szükséges vitaminokat sem felejtjük el. A szervezet képtelen ezeket előállítani, kivételt jelent a D-vitamin.
Ahhoz, hogy a szervezetünk képes legyen sok ásványi anyagot, vitamint, antioxidáns anyagot hasznosítani, érdemes a szervezetünket tisztítani, méregteleníteni, lúgosítani, és ezután feltölteni a hasznos anyagokkal. Évente 1-1 immunerősítő kúrát is érdemes beiktatni. Hogy lehet ezt mind elérni a mindennapi, „megszokott táplálkozással"?