Nyár, maradj velem - őszi egészség
- Kategória: Egészség
- Találatok: 18266
Tartalomjegyzék
Távozik a nyár, már csak az utolsó öleléseit élvezzük. Tovább szeretnénk megőrizni a nyarat a lelkünkben, a testünkben és a bőrünkön. Igaz, hogy az idei nem mindig „nyáriasan” viselkedett, mégis nagy veszteségnek érezzük a múlását. Mit tegyünk, hogy tovább maradjon velünk?
Hosszabbítsuk meg a nyarat! Ne csak az emlékeinkben tartsuk meg, élvezzük a jelenben is. De hogyan lehetséges ez? Hozzuk létre a nyár élményét! Például teremtsük meg a nyarat… a fürdőszobában. Most, hogy még nincs fűtés és az esték már egyre hűvösebbek, jó érzés belebújni a nyarat idéző illatos fürdőhabba.
Az összes Magyarországon forgalomban lévő Justos fürdőesszenciát és habfürdőt egész évben lehet használni, de számomra léteznek „nyárias” és „télies” (Boróka, Téli fürdő) fürdők, illat és érzékelés alapján. Most kimondottan az „örök nyár” típusú fürdőket szeretném kiemelni.
A mindennapi stressz leküzdéséhez, a hangulatjavításhoz, a lelki bánatok kezeléséhez használjuk a harmonizáló és relaxáló fürdőket.
A Harmónia habfürdő egyensúlyba hozza a testünket és a lelkünket. Belső feszültség, ingerlékenység, lelki kimerültség esetén rendkívül hatásos. Ha valaki elégedetlen saját magával (változó kor, depresszióra való hajlamosság, belső feszültség, lelki bánat, hangulatingadozás), az feltétlenül próbálja ki ezt a fürdőt. Ennek a fürdőnek a 2 fő növényi komponense a k özönséges orbáncfű és a keserűnarancs.
Közönséges orbáncfű (Hypericum perforatum)
Gyógyító hatásai az ősi idők óta ismertek. Aranyvirágú, Európa-szerte elterjedt évelő, lágy szárú növény, magassága a 60cm-t is elérheti. A virágos hajtásvéget hasznosítják, amelyet virágzáskor (júniustól-szeptemberig) gyűjtenek be, majd csokorban szárítják.
A közönséges orbáncfű sok gyógykészítmény alapanyaga. Összetétele igen bonyolult. A kis mennyiségű illóolajon és flavonglikozidokon (pl. hiperozid, rutin, biapigenin, amentoflavon) kívül találunk benne a bibeszálak vörös színét adó floroglucin-származékokat (hiperforin), és hipericinszármazékokat is (hipericin, pszeudohipericin).
Hegképző és hámosító tulajdonságai miatt az égési sérülések kezelésében már régóta használt orbáncfűről kiderült, hogy az enyhébb, mérsékelt depresszióra is hatással lehet; a nyugati orvosok széles körben alkalmazzák erre a célra. Az utóbbi években több klinikai kísérletet is végeztek e javallat egyértelmű igazolására. A vizsgálatok kimutatták, hogy az orbáncfűvel kezelteknek nőtt az életkedvük, és javult az önbizalmuk. Antidepresszáns hatása fokozatosan fejlődik ki. Azon kívül közönnyel és alvászavarral kísért idegkimerültség esetén is nagyon hatásos.
Keserűnarancs (Citrus aurantium)
A keserűnarancs Indiából származó alacsony fa, amelyet ma már a Földközi-tenger mellékén is széles körben termesztenek. Fehér, igen illatos virágai a levelek hónaljából erednek. Termése az édes narancsra emlékeztet, de kisebb annál. A keserűnarancs termése savanyú nedvet tartalmaz, amely fogyasztásra alkalmatlanná teszi. Termése a Rutafélék családjába tartozó többi citrusfélével ellentétben nem ehető, de a növény különböző felhasználható részei más-más összetételű illóolajat tartalmaznak. Az erős illatú virágokat reggel, még teljes kinyílásuk előtt szedik le, és vékony rétegekben, árnyékos helyen szárítják, majd narancsvirágvizet készítenek belőlük.
A levél illóolaja a petit grain, a virágé a neroli brigarade. A narancssárga színű, jellemző aromás szagú és ízű termésfalban vannak az illóolajtartók, ez adja a keserűnarancs-aromát, amelyet a likőriparban használnak fel (curacao). A keserűnarancs extraktum többek között gyulladásgátló, görcsoldó, lázcsillapító, tonizáló, méregtelenítő. Ezenkívül regenerálja a bőrt, pozitív hatással van a szájnyálkahártyára és az emésztési folyamatokra. Nagyon hatásos szer a depresszió ellen. Úgy vélik, frissíti az elmét, stimulálja a testet, segít megszabadulni a közönytől és a kétségbeeséstől. Romantikus kedvre derít, segít megízlelni az életet. Ennek a virágcsokornak és a termékben lévő vitaminkoktélnak köszönhetően (E-vitamin, A-vitamin, Biotin,Pantenol, Sorbitol, növényi glicerin), nemcsak nyugtatja és harmonizálja a testünket és lelkünket, hanem javítja a vérkeringést, védi, ápolja, hidratálja, erősíti és fiatalítja a bőrünket. Az illata viszont inspirál az elbűvölő narancsvirágnak köszönhetően. Még a lezárt csomagoláson keresztül is érezni lehet ezt az illatot!
A Relaxáló fürdő igazi pihenő oázis a nehéz fizikai és stresszes munkanap után. Általában azokat a feszültségeket oldja fel, amelyeket külső behatások okoznak. Például amikor úgy érezzük, hogy a világ (munkahely, család, tömeg, bizonyos személyek, szituációk, elvárások, vizsgák) ellenünk fordul. A kimerültség leküzdésében tökéletes! Ennek a bódító illatú fürdőnek a 2 fő növényi összetevője a golgotavirág és a komló.
Golgotavirág (Passiflora incarnata) Egyéb elnevezései: passióvirág, granadijja, golgotavirág
Pompás kinézetű, kacsokkal kapaszkodó dél-amerikai kúszócserje, hármasan összetett, fogazott levelekkel. Nagy, magányosan álló virágainak öt fehér szirma fölött bíbor vagy rózsaszín szálkoronát és narancssárga porzókat találunk. Zöldes vagy barnás árnyalatú, tojásdad alakú, sárga húsú, apró termése ehető.
A golgotavirág nevét onnan kapta, hogy bizonyos részei Krisztus szenvedéseit idézik fel a Golgotán. Hármas levelei a kereszt három szárát, koronája Krisztus töviskoronáját jelképezi. Ennek a növénynek a föld feletti részeit hasznosítják, amelyeket nyár végén gyűjtenek be, majd megszárítják. A golgotavirágot forrázatként, tinktúraként, folyékony és száraz kivonat formájában használják.
A növény nyugtató hatását 1867-ben fedezték fel. Nyugtató és szorongásoldó hatása - maltol - (depresszáns) és bétakarbolin-tartalmával magyarázható. Utóbbiak serkentőleg hatnak a központi idegrendszerre.
A golgotavirágot hagyományosan álmatlanság, alvás és elalvási zavarok, szorongás, szívdobogásérzéssel járó neuro-vegetatív disztónia (idegi eredetű szabályozási zavar) és idegi eredetű emésztési zavarok esetén alkalmazzák.
Komló (Humulus lupulus)
Nyirkos helyeken és erdőkben, a tengerszint felett 1500 méterig fordul elő Európában. Nyugtató és altató hatása a benne található illóolaj bizonyos komponenseinek és azok származékainak köszönhető.
A komló csavarodó, évelő kúszónövény, termős virágzata 20-60 virágból álló kettősbogas füzér, amelyből elvirágzás után jellegzetes komlótobozka képződik. Felhasznált része: a toboz (termős virágzat), szárítás után jellegzetesen keserű ízű. Elsősorban a sörgyártásban használják, de gyógyszertári készítményként is kapható (forrázat, por vagy kivonat formájában), valamint nyugtató fürdőként a balneoterápiában is alkalmazható.
A komlótoboz hatóanyagcsoportjai: gyantaanyagok (12-22%), illóolaj (0,5-2%), cseranyagok (4-8%) és flavonoidok. A gyantaanyagok közül a legjelentősebb az alfakeserűanyag (humulon) és a béta-keserűanyag (lupulon). Az illóolaj összetevői közül jelentősebb a mireén, a bétakariofillén és a humulén.
Idegrendszeri zavarok esetén komlót úgy is lehet alkalmazni, hogy 1 liter forrázatot keverünk el meleg fürdővízben és 20 percig tartózkodunk benne. A relaxáló fürdőben pedig a többi összetevő csak fokozza ezt a hatást.
Akárcsak a Harmónia fürdő, a vitaminkoktélnak köszönhetően ez is ápolja, védi és fiatalítja a bőrt! Ezt a két „lelki-testi fürdőt”, használhatjuk felváltva is. Hiszen mindkettő segít nekünk ellazulni, regenerálódni és megőrizni a lelki békénket. Ahogy a fürdés végén leengedjük a vizet, szinte érezzük, hogy a vízzel együtt elmúlnak a problémák is! Az alvászavarok esetén mindkét fürdő tökéletes!