Vállalkozás, egyéni vállalkozás
- Kategória: Vállalkozás
- Találatok: 24570
Tartalomjegyzék
Hazánkban egyre több és több vállalkozás jön létre, sokan ebben látják a jövőjüket, a megélhetésüket. Azonban pillanatok alatt el lehet veszni a hatályos jogszabályok útvesztőjében. Felelős döntéseket hozni nem könnyű, főleg ha munkáltatói jogokat is gyakorolsz, és hidd el, gyakorolsz, hiszen a legkisebb egyéni vállalkozó is munkát ad, méghozzá magának. Tehát igenis fel kell készülni egy vállalkozás vezetésére.
Az Életfa Program ma már ehhez is tud segítséget nyújtani. Hiszen egy sikeres vállalkozás vezetőjeként a saját vállalkozásod hozod létre, működteted és/vagy akár meg is szüntetheted.
Ehhez szükséged van
- Számviteli, ügyviteli, munkaerő piaci ismeretekre.
- Hatékony szakmai és üzleti kommunikációs technikákra.
- Kereskedelmi-partneri kapcsolatok kiépítésére.
- Vezetői ismeretekre.
- Meg kell szervezned a megfelelő gazdálkodási folyamatokat.
- Tisztában kell lenned az Uniós és hazai finanszírozási lehetőségekkel.
- A gyakorlatban is alkalmazni, értékelni kell a leghatékonyabb marketing eszközöket.
- Ki kell dolgoznod a vállalkozás ügyviteli, számviteli, ösztönzési és kommunikációs rendszerét.
Ha a fenti tételek közül mindről beható ismeretekkel rendelkezel, nincs szükséged segítségre! De egyet soha nem szabad elfelejteni, a világ folyamatosan változik. Ezen változások követése bizony nem könnyű feladat.
Mi megpróbálunk segítséget nyújtani, a hátunk mögött álló 10 év munkája során megszerzett tapasztalatainkat, eredményeinket Te is megismerheted, a szakmai hátteret saját Pénzügyi-Számviteli Csoportunk biztosítja.
Bármilyen kérdésed lenne a fent olvasható tárggyal kapcsolatban, kérjük, keresd munkatársainkat bizalommal!
ÉN ÉS A VÁLLALKOZÁS
A következő gondolatok segítségként szolgálhatnak azoknak, akik soha nem vállalkoztak, de szeretnének belevágni. Néhány alapvető fogalommal és szabállyal nem árt tisztában lenni, mielőtt még bármibe is kezdenénk:
Elsőként azt kell tisztázni, hogy a Vállalkozás nem egyenlő én-nel, még abban az esetben sem, ha egyéni vállalkozásról van szó. Ha vállalkozásba fogunk, egyrészt azt jelenti, hogy magunkat foglalkoztatjuk, illetve viszünk egy üzletet, annak minden pozitív mellékhatásával és viszontagságaival. A vállalkozásunkból jövedelem származik, mint minden más munkahely esetében, ez után természetesen meg kell fizetnünk a járulékokat. A vállalkozásunk jövedelmét soha nem szabad összekeverni a bérünkkel. A bérünk a vállalkozás szemszögéből csak egy költségnek számít. Ezt úgy szemléltethetjük, hogy az egyik zsebünkbe a vállalkozás nyeresége, a másikba pedig a bérünk megy. Ha ezeket egy kalap alá vesszük, fontos adó- és számviteli jogszabályokat sértünk. Fontos a külön bankszámla, vagy házipénztár, amely az eltérő helyre való pénzáramlást igazolja.
VÁLLALKOZÁSI FORMÁK
Ha döntöttünk - VÁLLAKOZNI FOGUNK! - a következő fontos kérdésben kell döntenünk. Egyéni vagy társas vállalkozást alapítunk. Társas vállalkozás esetében lehet: betéti társaság, korlátolt felelősségű társaság, részvénytársaság. Mindegyiknek más feltételei vannak már az indulásban is, illetve a további üzletvitelben is. Érdemes szakember véleményét kikérni a témában, mert alapvetően határozza ez meg vállalkozói létünket.
Az egyablakos ügyintézés azt jelenti, hogy azok az adatok, amelyek a Cégbíróságra bekerülnek, automatikusan eljutnak a NAV-hoz (Nemzeti Adó- és Vámhivatal) is. De vannak olyan adatok, amelyeket a Cégbíróság nem kér be (pl.: az ügyvezető adóazonosító jele és az iratőrzés helye), ezeket külön kell bejelenteni. Ezen kívül azt is be kell jelenteni a NAV felé, hogy ki lesz az a személy, aki a vállalkozás adóbevallásait, adatszolgáltatásait elektronikus formában eljuttatja az adóhivatalhoz.
A NYERESÉG, A BEVÉTEL ÉS A KÖLTSÉG
Megalakult a vállalkozásunk. Gőzerővel belevetjük magunkat a munkába, melynek hatására – lehetőleg minél nagyobb – forgalmunk keletkezik, amelynek anyagi megvalósulása az árbevétel. Ezt ne tévesszük össze a nyereséggel, ugyanis működésünk során költségek merülnek fel. A költségeknek többféle formájuk van. Főszabályként csak azokat a kiadásokat szabad elszámolni, amelyek összefüggésbe hozhatók a vállalkozás működésével. Vannak fix (közüzemi díjak, bérleti díjak, stb.) és változó (fuvarozási díj, igénybe vett szolgáltatások díjai, reprezentációs kiadások) költségek.
A nyereséget úgy kapjuk meg, hogy a nettó árbevételből levonjuk a költségeket és a ráfordításokat. Vannak olyan adónemek, amelyeknél a nyereséget kell figyelembe venni, adóként megfizetni (pl.: társasági adó).