HÓNAPOK ELNEVEZÉSEI-OKTÓBER
- Írta: Berecz Ildikó
- Kategória: Kultúra
- Találatok: 5243
Október a Gergely-naptár tizedik hónapja. Elnevezése a görög eredetű, latin octo szóból származik, melynek jelentése nyolc – utalva arra hogy eredetileg ez volt a nyolcadik hónap a római naptárban, mielőtt a január és február hónapokat hozzáadták az évhez.
A Mérleg az őszi napéjegyenlőséget, a világosság és a sötétség egyensúlyát jelképezi.
Mint kétkarú eszköz, amellyel serpenyőit egyensúlyba hozva mérnek, ez az időszak arravaló, hogy számvetést végezzünk az év eltelt időszakáról. Előszeretettel ábrázolták a szomszédos jegynek, a Szűznek kezében a kozmikus rend, igazságszolgáltatás szimbólumaként.
A természetből lassan eltűnik az élet, az energia befelé fordul, a mag kinyitja burkát.
Októberi jeles napok:
október 1.
- Zenei világnap – UNESCO (1975 óta) Yehudi Menuhin világhírű hegedűművész kezdeményezésére az UNESCO október 1.-ét a Zene Világnapjának nyilvánította. Mindez 1975-ben történt, azóta a világ minden pontján különös figyelmet szentelnek ennek a csodának, amit zenének hívnak.
- Idősek világnapja – ENSZ (1991 óta)
október 4.:
- Assisi Szent Ferenc ünnepe
- Az állatok világnapja (http://www.eletfaprogram.hu/index.php/kultura/2036-jeles-napok-oktober-4-az-allatok-vilagnapja)
október 6.:
- Nemzeti gyásznap – az aradi vértanúk kivégzése.
Az aradi vértanúk, azok a honvédtisztek akiket a szabadságharc bukása után az 1848-49-es szabadságharcban játszott szerepük miatt Aradon végeztek ki. Ugyan ezen a napon végezték ki az első felelős magyar miniszterelnököt, Batthyány Lajost, Pesten. A vesztőhelyen ma látható obeliszket 1881-ben állították fel.
október 10.:
- Lelki egészség napja – 1994 óta
- A halálbüntetés elleni harc világnapja
október 12.:
- 1492. Amerika felfedezése e napon érte el Kolumbusz Kristóf San Salvadore szigetét, és ezzel eljutott az addig ismeretlen földrész, Amerika partjaihoz. Bár az első, Amerika földjére lépő európaiak a 10. századi viking hajósok voltak, művelődéstörténeti szempontból Kolumbusz felfedezése vezetett a korabeli világkép dinamikus kitágulásához, az ő felfedezése nyomán indult meg az amerikai kontinens feltérképezése és kolonizálása.
október 20.: A csontritkulás világnapja
október 23. Emlékezés napja
Az 1956-os forradalom a 20. századi magyar történelem egyik legmeghatározóbb eseménye volt. A budapesti diákok békés tüntetésével kezdődött 1956. október 23-án, és a fegyveres felkelők ellenállásának felmorzsolásával fejeződött be Csepelen, november 11-én.
Az október 23-i budapesti tömegtüntetés még aznap éjjel fegyveres felkeléssé nőtt. Ez a kormány bukásához vezetett. November első napjaiban az új kormány megkezdte a tárgyalásokat a Szovjetunióval, a szovjet csapatok teljes kivonásáról, a Varsói Szerződésből való kilépésről és az ország semlegességéről.
A szovjet csapatok november 4-én, hadüzenet nélküli háborút indítottak Magyarország ellen. Az aránytalan túlerővel szemben egyedül maradt ország több napon át folytatott hősi szabadságharca így végül elbukott. A harcokban 2652 magyar és 720 szovjet állampolgár esett el. A forradalom következményeként kb. negyedmillió magyar hagyta el az országot, nyugatra menekülve. 1957. januártól a forradalom résztvevőit tömegesen börtönözték be, majd sokukat kivégezték. A forradalom leverését követő évtizedekben Magyarországon tilos volt erről az időszakról beszélni.
október 31.:
- őszirózsás forradalom
- a reformáció ünnepe, A reformáció napja több protestáns egyházban október 31-én tartott ünnepnap, annak emlékére, hogy a hagyomány szerint 1517-ben ezen a napon függesztette ki Luther Márton a wittenbergi vártemplom ajtajára a bűnbocsátó levelek árusításával kapcsolatos 95 tételét.
- Halloween éjszakája
- Samhaint (kelta új év) ekkortájt ünneplik. A samhain gael nyelven a november hónap elnevezése, valamint a kelta nyelvi-kulturális kör egyik legjelentősebb ünnepe, mely október 31-én sötétedéskor kezdődik és november 1-jén ér véget.
Érdekességek:
- A horoszkóp csillagjegyei közül az alábbiak esnek októberre:
- Mérleg (szeptember 23. – október 22.) és
- Skorpió (október 23. – november 21.).
- Október folyamán a Nap az állatöv csillagképei közül a Szűz csillagképből a Mérleg csillagképbe lép.
- október utolsó vasárnapján 3 órakor állítjuk vissza az órát egy órával, ami a nyári időszámítás végét és a téli („normál”) időszámítás kezdetét jelenti.
Népi megfigyelések októberre: Úgy tartják: Október időjárását várd márciusban!- vagyis a márciusi időjárásra lehet következtetni az októberiből.
- A fákat is érdemes figyelni, mert ha a fák levelei sokáig és nehezen hullnak le, nagy tél lesz.
- Hamar elbúcsúznak az ágaktól, hamar beáll a hideg, jövőre pedig bő lesz az esztendő.
- Ha viszont sok levél marad a fákon, jövőre sok hernyó támadja majd meg őket.
- Ha ökörnyál száll a levegőben, vagy a fák másodszor virágzanak, hosszú, szép ősz lesz.
- Ha meleget érzel, a február lesz hideg.
- Ha fúj a hideg szél, enyhe január köszönt be.
- Zivatar esetén hideg, szeles télre számíts.
- Ha októberben a hónap elején sok csillag esik, úgy szép idő lesz
- Az októberi zivatar szeszélyes telet jelent
- Sok októberi eső, termékeny eső, vagy sok októberi eső, sok decemberi szél
- Ha deret lehel Dénes (okt.9.) nem lesz a bor elég édes.
- Szent Simon-Júdás-Tádé napján (okt.28.) az erdélyi szászoknál a házasodás napja volt: "És máris itt van Simon-Júdás, jaj neked te inges-gatyás."
A 18. századi nyelvújítók szerint az október: Mustonos.
A népi kalendárium Mindszent havának, Őszhónak nevezi.
Az Arvisurák szerint Magvető hava.
Az asztrológiában: Mérleg havaként említik.
A protestánsok pedig gyakran reformáció hónapjának (mivel Magyarországon október 31-én tartják a reformáció ünnepét).
Pilisszentiván, 2016. Magvető hava
Szeretettel
Berecz Ildikó
Az Életfa Program Honismereti-
és Kultúra szirmának vezetője
forrás:
Supka Géza: Kalandozás a kalendáriumban és más érdekességek
Jankovics Marcell: Jelkép-kalendárium
http://w3.hdsnet.hu/vpeter/nepi_idojos.html