ELSŐSEGÉLY NYÚJTÁSA ELMÉLETBEN ÉS GYAKORLATBAN III.
- Kategória: Gyerek
- Találatok: 5130
Kedves alsó tagozatosok!
Ez alkalommal egy emlékezetes történetet szeretnék elmesélni Nektek!
Életfa Lili 2. osztályos tanuló. Szülei mindketten dolgoznak, csak reggel és este találkozik a család.
Lili szófogadó, ügyes kislány. Edo anyu és Feri apu jól megtanították vele a leckét, mit kell tennie, ha hazajön az iskolából. Rögtön, ahogy belépett az ajtón, magára zárja azt. Leveszi a szép iskolás ruháját, és felveszi az otthonit, a játszót.
Azon nem baj, ha lesz egy-két folt. Kezet mos, megmelegíti az elektromos sütőben az ebédet, és szépen meg is eszi! Majd megeteti Georgi cicát és Diánát a kicsi tacskót, hiszen ők nem tudnak maguknak ebédet adni. Játszik velük, hiszen olyan aranyosak, és annyira várják a szeretetet! Majd elkészíti a házi feladatát. Bizony ez nagyon fontos, mert ha nincs kész, hogy is állhatna a tanító bácsi elé? Szünetképpen elmegy kerékpározni a játszótérre, ott várják a többiek...
Történt azonban az egyik nap, hogy meglátott egy aprócska tűzmanót. A szalvéta szélén ült a nagyapa szemüvege mellett. A nap pont átsütött az üvegen!
- Gyere Lili játszani! Elbújok, keress meg!
Lilinek tetszett az ötlet, szeretett volna bújócskázni, figyelni, hogy merre megy a játék? Vajon hova fér el a manó? Az asztalterítőn? Vagy a szőnyegen? Talán az újságtartóba a földön? Ahogy így elmerengett, eszébe jutott amit az iskolában hallott.
"A tűz nagyon fontos, hiszen megfőzi az ebédet, melegíti a lakást,
a Nap tüze megérleli az almát,
sőt, nyáron a Balaton vizét is ez teszi fürödhetővé.
Ám vannak veszélyei is. Megsütheti a kezünket, a nap tüze napszúrást okozhat, ha nem hordunk sapkát nyáron, sőt a bőrünk is megpirulhat, ami nagyon fájdalmas, ezért akármilyen meleg van, sosem szabad póló nélkül szaladgálni. Már reggel be kell magunkat kenni a Just Napozó testápolóval. Apa azt is elmondta, hogy ha valahol egy tűzmanó játszani hív minket nem szabad vele menni, hanem szólni kell egy felnőttnek. Ha nincs otthon senki, akkor hívni kell telefonon a 105-ös számot, és odahívni ahol a tűz van! Apa még el is gyakoroltatta, hogy mit kell ilyenkor mondani, valahogy így:
„Életfa Lili a nevem és 9 éves vagyok. Nincs itthon felnőtt, és egy tűzmanó van a konyhában. Ég az asztalterítő és a szalvéta. A lakcímünk Kukutyin Kulacs utca 7. Nincs emelet.”
Apa azt is mondta, hogyha megsüti a kezét, mert fogó nélkül vette ki az ebédet, akkor azonnal tartsa víz alá. És utána igyon meg egy nagy pohár vizet. A Nahrin Zöldség levest is előveheti a konyhaszekrényből, és egy pici port szórva a vízbe, jöhet a második pohár is.
Lili jól megjegyezte, amit Feri apu tanított neki, ezért már ismerte a tűzmanócskát! Tudta, hogy nem szabad neki vele játszani, mert könnyen megsérülhet. Gyorsan elvette a szalvétát mellőle és szaladt a telefonhoz.
Bizony milyen jó volt, hogy ott volt nagybetűkkel felírva a telefon mellett:
Tűzoltóság:105
Anya: 06-20-112-0908
Apa: 06-70-778-23-41
Nagyi: 421-433
Lili a Nagyit hívta először, mert nem laktak messze egymástól. A tűzmanó nem kapott „enni”, ezért hamar elhamvadt, egy kis füst szag és takarítás után hamar visszaállt a rend!
Vajon mi a mese tanulsága?
Mit tanított Apa Lilinek?
Mit tegyen, ha megégette a kezét?
Mit kell mondani a telefonba, ha hívod a Tűzoltóságot?
Remélem, találkozunk az Életfa Egészségőrző Versenyen! Én ott leszek!
Szeretettel: Dr. Harsányi Edit