Egészségünk megőrzése, betegségek megelőzése, az egészséges életmód alapvető szabályai. Testmozgás, környezetvédelem V.
- Kategória: Gyerek
- Találatok: 5158
Kedves Középiskolás Diákok!
A mai világban sajnos sok olyan negatív élmény, esemény vagy példa előfordulhat az életetekben, ami kihatással van a jövőtökre, és nem biztos, hogy pozitív irányú befolyásoltsággal bír rátok nézve, ezért a jelen hírlevélben vázolt témákkal minden esetben foglalkoznunk kell. Egy picit betekintünk a dohányzás, alkoholizmus és a drogok világába.
DOHÁNYZÁS:
„A dohányzás káros az egészségre!” ► Tudom, számtalanszor hallottátok már. Mégis fontos, hogy átgondoljuk, miért is igaz ez a mondás.
Szakértők becslése szerint a dohányzás évente legalább 3 millió ember haláláért felelős! Ez a szám elgondolkodtató, egyetértesz velem? Remélem igen! Ráadásul a dohányzás a legfontosabb megelőzhető halálozási ok Magyarországon. Akkor miért nem tesznek ezért az emberek vajon? Minden 2. felnőtt férfi és minden 4. felnőtt nő dohányzik! A 15 éves fiúk 20%-a és a lányok 15%-a cigarettázik. Már ennek az adatnak elrettentőnek kellene lennie.
1492-ben Kolumbusz Kuba szigetén ismerkedett meg a dohányzás szokásával, a dohánynövény ezután került Európába.
Egyetlen cigaretta elégetése során kb. 2 LITER FÜST keletkezik!! Az égő cigarettában több mint 4000 vegyület jön létre!!
Milyen betegségek/elváltozások kialakulásában játszik szerepet a dohányzás?
-
Krónikus légzőszervi : pl. hörgők szűkülnek, köhögés, asztma…
-
Szív- és érrendszeri : pl. érelmeszesedés, szívinfarktus, hirtelen szívhalál, agyi érrendszeri betegségek, veseér-rendellenességek…
-
Rosszindulatú daganatok : pl. tüdőrák, gégerák, nyelőcsőrák, szájüregi rákok…
-
Fekélybetegség : pl. gyomor- és nyombélfekély, ebből eredő vérzések..
-
Várandósság esetén : pl. károsíthatja a magzatot, gátolhatja a fejlődését, méhlepényben rendellenességek léphetnek fel, alacsonyabb születési súly…
Mit jelent a passzív dohányzás?
A dohányos a cigaretta füstjének csupán 15%-át szívja be, a többi a környező levegőbe kerül, és te is, mások is belélegzik. Ez a levegő káros a te egészségedre, hasonló betegségeket idézhet elő, mint a dohányzóknál. Törvény létezik a „nemdohányzók védelmére”, aminek a betartását szigorúan ellenőrzik! Plakátok, táblák jelzik a dohányzás tilalmát! Érdemes komolyan venni őket! Nem attól válik felnőtté valaki, ha folyamatosan megszegi a szabályokat.
Ha nem kezded el, nem kell végigmenned a leszokás kínkeserves útján!!!
ALKOHOLIZMUS:
Kit nevezünk alkoholistának? Azt az embert, akinél már kialakult a függőség, és ivásán nem tud uralkodni. Két csoportra osztható:
-
Akik mindennap fogyasztanak szeszesitalt.
-
Akik hetente pár alkalommal isznak, de akkor egészen a lerészegedés állapotáig.
Az alkoholfogyasztás mellett és ellene is fel tudunk sorakoztatni érveket. Ha van kedved, gyűjts párat mindkét csoporthoz.
Az alkohol hatásai függnek: a fogyasztott mennyiségtől, az egyén alkoholtűrő képességétől, alkoholhoz szokottságtól, egészségi, fizikai, pszichés állapottól.
Alkohol rövid távú hatásai: Hosszú távú hatásai:
-
agyféltekék aktivitása csökken, - nő az alkoholtűrő képesség,
-
egyensúlyzavar, szédülés, - függés, étvágytalanság,
-
kettős látás. - máj-szív-érrendszeri betegségek,
Másnaposság: fejfájás, szédülés, étvágytalanság, rossz közérzet.
A súlyos alkoholos kábultság SÚLYOS TUDATZAVAR kialakulásához vezet!!!
Hosszútávon az alkohol különböző problémákat okoz, melyek lehetnek: szociális, pszichés és testi. Létezik egy olyan állapot, melyet ALKOHOLMÉRGEZÉSNEK hívnak. Mit is jelent? Az elfogyasztott, nagy mennyiségű alkohol hatására gyorsan kialakuló, akut állapot. Orvosi segítséget igényel!
Útravalóul számodra: az alkoholfogyasztásban nagyon fontos egészséges mértéket tartani, hiszen könnyen válhatunk beteggé!!!
DROG:
Bármely olyan anyag, amelynek elfogyasztása megváltoztatja az ember szervezetének, személyiségének, agyának a működését.
-Legális drog: kávé, dohány, alkohol, gyógyszerek-Illegális:kokain, LSD, marihuána, ópium, amfetamin.
Csoportosításuk szerint: 1.Stimulánsok: kokain, koffein, nikotin 2. Hallucinogének: marihuána, LSD. 3. Narkotikumok: ópium és származékai.
Hatása: a testi folyamaton keresztül hat, a sejtek normális működését csökkenti. Ahhoz, hogy a szervezet a drogokat eltávolítsa a vérből, a májnak kell feldolgoznia és a vese útján eltávolítana.
Káros hatásai: -testi és lelki függőség- sökkenő étvágy, hányás- lassú, zavart gondolkodás-érdeklődéi kör beszűkül- súlyos depresszió- a szervek megbénulhatnak, halál- eufória- tág pupilla- nyugtalanság, izgatottság- agresszivitás- agyi működés akadályozottsága-ítélőképesség csökken.
A drogfogyasztás általános tünetei:
-Pszichés tünetek: idegesség, ingerlékenység, szorongás, depresszió, levertség, kimerülés, ok nélküli érzelemkitörések, alvászavarok, stb.
-Testi tünetek: beesett arc, bőrelszíneződés, tűszúrásnyomok, szárazság, fogyás, zajérzékenység, fényérzékenység
-Magatartásbeli elváltozások: költekezés, kölcsönkérés, értékek eltűnése, tanulmányi eredmény hirtelen romlása, életmódváltás, elhanyagoltság, zárkózottság, kimaradozás, stb.
Gyanút keltő használati tárgyak : Alufólia darabok, színes tabletták, injekciós felszerelés, megégetett kanál, szokatlan szag, üres vények, napszemüveg felesleges használata.
A leginkább veszélyeztetettek: gyermekek és fiatalkorúak, fiatal és kíváncsi felnőttek, érzelmi elszigeteltségben élők.
Még szívesen boncolgatnám ezeket a témákat, de hely hiányában nem tehetem. A következő stressz-levezető ötletekkel búcsúzom tőled, amit kérlek, használj ki, amikor úgy érzed, hogy a világ „összeesküdött” ellened.☺☺☺☺
Stresszoldó gyakorlatok:
5-10 perces séta emeli az energiaszintet, csökkenti a feszültséget
Ülvetorna
Viccmesélés
Pozitív gondolkodás
Beszélgetés
Környezetváltozás
Sikítás, ordítás.
Szeretettel: Dubniczky Ildikó