Elsősegély nyújtása elméletben és gyakorlatban IV.
- Kategória: Gyerek
- Találatok: 6918
Kedves Középiskolás!
A következő téma elsősegélynyújtásból - a sebek. Ezek ellátása mindennapi gyakorlati feladat, biztosan nem egyszer nézted, ahogy Édesanyád csinálja, sőt magad is kezelted már.
Nézzük a sebek fajtáit:
Először is mit is nevezünk sebnek? A bőr és az alatta lévő szövetek folytonossága megszakad, valamilyen külső erő hatására. Jellemző rá a fájdalom, a vérzés, a sebfertőződés és a sebtátongás, vagy szétnyílás.
Minél élesebb az eszköz, ami a sebet okozta, annál egyenesebb a sebszél, kevésbé fertőződik és jobban helyreállítható, gyors gyógyulás várható. Ahol roncsolt a szövet, ott a kórokozók jobban meg tudnak tapadni, kisebb a vérzés is, ami kimosná a sebet, ott a fertőzés sokkal gyakoribb.
A leggyakoribb sebtípus a zúzott seb, amikor tompa tárggyal, nagy felületen érintkezik a bőr. Itt a vérzés csekély, viszont a fertőződés gyakori, a fájdalom változó lehet. Gondolj arra, amikor futás közben elestél és végighorzsoltad a lábad.
Szakított seb, itt a bőrt az alapjaitól szakítja le a külső erő. A fájdalom nagy, a vérzés viszonylag csekély, a fertőződés valószínű.
Vágott és metszett sebeket éles és ék keresztmetszetű eszközök okoznak. Attól függően, hogy a testfelületre milyen irányból jön az eszköz, az dönti el, hogy metszett, vagy vágott a seb. Ha párhuzamos, akkor felület mentén halad a sérülés, nem mély. Ez a metszett seb. Ha merőleges, akkor mély és komolyabb sérülést is okozhat. Ez a vágott seb. A sebszélek élesek, a fertőzés nem jellemző, a vérzés lehet erős, vagy gyenge, a fájdalom eleinte gyenge.
Szúrt sebet mélybe hatoló, hegyes eszköz hoz létre. Rendszerint nehezen felderíthető a mélysége, sérthet ideget, eret, ízületi tokot stb. A vérzés rendszerint csekély, de a fertőződés gyakori. Nehéz kitisztítani, rendszerint csak műtőben lehet.
Harapott seb a zúzott és szúrt seb kombinációjának is mondható. Mivel ez nyállal fertőzött, ezért a gyulladás szinte mindig létrejön, speciális kezelést igényel, mindegy hogy ember, vagy állat harapott, a fertőzés szempontjából. (Ezzel mindig Baleseti osztályra kell menni, és a veszettségi oltást igazolni kell az állattartónak!)
Lőtt sebet lőfegyver okoz. Van bemeneti nyílás és ha van kimeneti nyílás is, akkor az a bemeneti többszöröse. A golyó a testben veszít a sebességéből, deformálódik és a kimeneti nyílásnál a szöveteket kitépi. Rendkívül nagy a fertőzés veszélye. Ellátni csak kórházban szabad.
Ellátásuk: sebszélek megtisztítása, sebfertőtlenítés, steril fedőkötés felhelyezése, és a vérzésnek megfelelő vérzéscsillapítás.
Nagyon fontos, hogy ellátás után megmutatjuk-e orvosnak vagy sem. Eleinte még a kis sebeket is érdemes szakszerűen kezeltetni, hogy lássuk, és gyakorlatot szerezzünk. Később már bízhatunk magunkban.
Az 1 centinél nagyobb vágásokat, aminek a mélysége is eléri az 1 centit, mindenképp érdemes összeölteni, tehát kórházba menni vele. A fej és különösen az ajak sérülései egy életre meghatározzák a viselője lelkiállapotát, érdemes a legjobban helyreállítani.
(Egy gyönyörű fiatal lány jár az edzőterembe. Gyerekkorában beleesett az ajtóüvegbe és a jobb arccsonttól van egy seb a felső ajak felett a másik oldalig. Igazából csak azt tudom mondani, hogy az orvos, aki varrta élete egyik remekművét hozta létre. Egyedül az orrcimpáknál van kiemelkedő heg, a többi helyen nagyon kell keresni a vágást! Kb 15 cm-es vágás keresztben az orcán! Őt mégis zavarja, és megy korrekcióra, ami sajnos nem biztos, hogy azt adja majd, amit szeretne.)
A szúrt, harapott és lőtt sebbel mindig menjünk orvoshoz!!!!
Az intézményekben sem tudnak csodát tenni, ha későn megyünk oda.
Elsődleges sebellátás az, amikor 6 órán belül szakszerűen van kezelve. 6 órán túl másodlagos sebellátásról beszélünk, jóval hosszabb procedúrára számíthatunk és meg kell várni míg a seb feltisztul, hiszen ekkorra már biztosan felülfertőződött, és csak utána lehet egyesíteni a sebszéleket. Mindig jóval csúnyább heg marad utána.
Nézzük a sebszélek tisztítását:
Sokszor, ha nincs más lehetőség, folyó csapvíz alá tartjuk a sebet. Igaz nem steril, de az ott lévő véres, földes, ennivalós szennyezés otthagyása nagyobb baj, mint a nem steril víz.
Otthon biztosan van fültisztító a két végén kicsi vattával, ami jól használható erre. Teafa olajjal átitatom a vattafejet és a sebszéltől kifele húzva, sugár irányban, minden húzás után elfordítva a pamacsfejet körbe tisztítom.
Hivatalosan semmit nem teszek a sebbe. Az én tapasztalatom, hogy a Teafa olaj nem csíp és a bekerült baktériumok nem tudnak mellette szaporodni. Sőt a sebgyógyulást is fokozza. Az illata nyugtatni fogja a beteget, ami szintén segít a gyors regenerálódásban. Ugyanilyen hatású a Levendula olaj, csak még jobban nyugtat!
Ha otthon kezelem a sebet, akkor naponta kell átkötni, a sebszél mellett tisztítani és Teafát belecseppenteni. Ha a gyógyulás nehéz, mert a sebszél száraz, akkor Teafa krémmel lehet rajta puhítani.
Mikor a kötés lekerül, a sebszélek már záródtak, a heg ellátásában nélkülözhetetlen a San’ Activ krém. Még a szépen gyógyuló hegen is tud javítani, hát még a másodlagoson! Fél évig érdemes kezelni, de van tapasztalatom, amikor a már két éves heget kezeltük vele és sokkal kisebb lett. Soha nem késő elkezdeni!
Néhány utólagos tanács:
-
A sérültet ne hagyd magára!
-
A sérülés a nagyságától függően, no meg az egyéniségtől függően sokkot okozhat.
-
Nem fontos látnia, hogy hogyan kezeled a sebét, nem mindenki bírja.
-
Nagyon fontos:
-
a folyadékpótlás: a Citromfű tea - nyugtat, Boróka szirup – gyulladáscsökkentő,
-
a könnyű étel, mert a stressz hatására nem hatékony az emésztés: Nahrofit vanília és a Nahrofit kávé ital,
-
a fájdalomcsillapítás: Levendula olaj, Levendula krém bárhol használható a testen, felszívódik és hat,
-
a sebgyógyulást elősegíti az Artifit és a Halolaj kapszula. Kötőszöveti regenerálók.
-
Ha már fekszik a szobájában, akkor is nézz rá 15-20 percenként az elején.
-
Ha fél, ha sír, akkor a csendes jelenlét a legnyugtatóbb. Nem szabad elbagatellizálni az érzéseit. Amit mond arra a válasz: Aha, értem…
EMLÉKSZEL? A felnőtté válás nem ott kezdődik, amikor a naptárban letelik a 18 év! Az egy folyamat. Mindig érdemes egy-egy területen elsajátítani azt a készséget, amit majd előveszel. Mint a kerékpározásnál: 3 évesen megtanulod, majd jön a nagyobb és nagyobb bicikli, és ha kimarad a tél a gyakorlásból, nem felejted el tavaszra.
Ezt az ismeretet most megszerezheted és garantálom, hogy életre szóló tudást viszel magaddal. Az elsősegélynyújtás az elmúlt 30 évben nem változott jelentősen! Tehát ez a tudás mondható időtállónak!
Szeretettel: Dr. Harsányi Edit