Menu

just logo uj     nahrinlogo   infoblokk kedv final felso ESZA                                                          

A+ A A-

A nyár fényes oldala

Tartalomjegyzék

nyári napsugarakLehetne-e a nyárnak egy sötétebb oldala?
Sajnos igen! Ebben az évben ezt igazán megtapasztaltuk, hogy milyen az, amikor egy meglehetősen hosszú, hideg tél után, hirtelen megérkezik a korai nyár. Ezután kaptunk egy igazi hideg „zuhanyt”. Szeles, esős, meglehetősen zord napok következtek. Mindezek után a nyári napfény igazi felüdülés nekünk. Annyira vágytunk rá, hogy elfejtettük, mennyire óvatosan kell vele bánnunk. Csak úgy szívtuk magunkba a napot, és nem tudtunk betelni vele. Főleg nyaraláskor (a vízparton) igyekeztünk bepótolni a fényhiányt. De a bőrünk ezt nem minden esetben hálája meg.

Az ember legnagyobb szerve a bőre. Felnőtteknél körülbelül 1,5 – 2 négyzetméter felületet jelent, és súlya kereken a testsúly hatoda. Több rétegből áll, amelynek vastagsága a test egyes részein különböző. A bőr nemcsak szabályozza a testhőmérsékletet és a vízháztartás egy részét, hanem érzékszervként szolgál és védi a testet a környezeti hatásoktól, mint amilyen a hideg, hőség, UV-sugarak, vegyszerek, baktériumok.

UVB-sugárzás hatására a bőr D-vitamint kezd előállítani. Az emberi test számára a D-vitamin a csontok, a fogak, az izomzat, valamint az immunrendszer működésében fontos szerepet játszik.

Egészséges felnőttAz egészséges felnőttek nem csak télen, hanem nyáron is D-vitamin hiányban szenvedhetnek. Ahhoz, hogy a napi D-vitamin adagot megkapjuk, naponta meg kell ennünk fél kiló lazacot! Halolaj, máj, mogyoró, tojás is tartalmaz D-vitamint. Rengeteget meg kell enni belőlük, hogy megfelelő adaghoz jussunk. De napozással sokkal hamarabb elérhetjük célunkat. Tavasztól őszig napi tizenöt perc napsütés (tíz-tizenöt óra között) hatására 400 U D-vitamin keletkezik fehér bőrűekben. De ötven év felett már 1000 U/nap ajánlott, nekik már különböző készítmények használatával lehet pótolni a D-vitamin hiányt.

Fény nélkül az élet nem létezik!

A fényérzékenységet viszont a bőr melanintermelő képessége határozza meg, azaz a felhám alsó rétegében termelődő és a felső bőrrétegekbe jutó fényvédő pigment mennyisége a döntő. A melanint a pigmenttermelő sejtekben, a melanocitákban lévő tirozináz enzimrendszer „gyártja”. A pigment(melanin-)termelés ibolyántúli sugarak hatására kezdődik el. A sötét melanin megakadályozza az UV-A és UV-B sugarak behatolását a mélyebb bőrrétegekbe, ugyanis túlnyomó részüket elnyeli és hővé alakítja át. A napból érkező UV sugarak legnagyobb hányadát a Földünket körülvevő ózonréteg fogja fel, és így többnyire el sem jutnak a Föld felszínére. Azonban az utóbbi években, a freon és egyéb gázok hatására, ez a réteg helyenként elvékonyodott és átlyukadt.
virágosrétEzért mind több a Földre érkező ultraibolya sugárzás. Az ózonlyuk miatt ajánlatos, hogy az emberek napfényes vidékeken csak rövid időre menjenek a napra – akkor is lehetőleg ruhával és napozókrémmel védve magukat. Az energiadús UV sugárzás hatására ugyanis a bőrsejtek annyira megsérülhetnek, hogy a DNS molekulái is károsodnak és így a bőrrák kockázata és gyakorisága megnő.

A napfénynek számos pozitív hatása van a testünkre. Azonkívül, hogy elősegíti a D-vitamin keletkezését, lendületbe hozza a vérkeringést és gondoskodik a szerotonin, az úgynevezett örömhormon felszabadításáról.

A napsugarak különböző hullámhosszúságú elektromágneses sugarak, nanométerben (nm) mérve a következőkből állnak:

  • Kb. 50% látható fény, amely a világosságot és a színeket okozza
  • Kb. 44% infravörös sugarak, amelyek a bőrt és az izmokat felmelegítik
  • Kb. 6 % ultraibolya sugarak, amelyek sem nem láthatók, sem pedig nem érezhetők

Az ultraibolya sugarakat három részre szokás osztani:

  • UVC: 100-tól 280 nm-ig: extrém rövidhullám
  • UVB: 280-tól 320 nm-ig: rövidhullámú
  • UVA: 320-tól 400 nm-ig: hosszúhullámú

UVA-sugarak (95%)

A bőrt a felszínen megbarnítják. Mélyen behatolnak a bőr rétegeibe – részben egészen az alsó bőr (Dermis) kötőszövetébe és idő előtti bőröregedést okoznak, amelynek következménye a ráncosodás. Ráadásul az UVA-sugarak a felelősek a napallergia kialakulásáért. Közvetetten károsíthatják a DNS örökítő anyagát, és megnövelik a bőrrák kockázatát.

UVB-sugarak (5)%

Energikusabbak és agresszívebbek, mint az UVA sugarak. Bár csak a felső bőrbe (Epidemis) hatolnak be, ott azonban veszélyes égési folyamatot okoznak. Közvetlenül károsíthatják a DNS-t, és a bőr saját javítómechanizmusát túlterhelhetik. Az UVB-sugarak megnövelik a bőrrák kialakulásának veszélyét.

UVC-sugarak

Nem jutnak el a Föld felszínéig, mert az ózonréteg elnyeli ezeket.

Az UV-sugárzás káros következményei

A leégés a bőr gyulladási reakciója az intenzív napsugárzás hatására. Ezért főleg az UVB-sugarak felelősek.

Az ismételt leégések az első 20 életévben jelentősen megnövelik a bőrrák kockázatát!

Azt szokták mondani, hogy a bőr semmit nem felejt. Minden egyes leégés károkat hagy maga után a bőrben. Ezek összeadódnak és a számláló mindig működni kezd, amikor a napon védelem nélkül tartózkodunk.

A bőr „saját védelmi idővel” rendelkezik, ez az időtartam, amelyet a napon tölthetünk bőrpirosodás létrejötte nélkül. Ez a védelem minden embernél kifejezetten más és csak rövid ideig tart. Például a nagyon világos, érzékeny bőrűeknek a „saját védelmi ideje” kb. 10 perc (nekik 30-es fényvédő faktor szükséges), közepesen világos, normál érzékenységű bőrűeknek kb. 30 perc, sötétebb és kevésbé érzékeny bőrűeknek 60 perc (nekik elég a 15-ös).


 

Elsősorban a bőrtípustól függ, hogy adott mennyiségű ibolyántúli sugár hatására mennyire károsodik a bőr. Fényérzékenység szempontjából hat bőrtípust különböztetünk meg. Én itt csak öt bőrtípust említek, mert ezek jellemzőek az európai lakosságra.

1. bőrtípus: kelta
Rendkívül érzékeny, nagyon világos bőr, gyakran szeplőkkel tarkított. Vörös haj. Védelmi idő: 5-10 perc. Általában a napon kipirulnak, és rengeteg szeplő keletkezik. Nekik tanácsos széles karimájú kalapot hordani és meseszép porcelánbőrűnek maradni, ami úgyis nagyon divat.

2. bőrtípus: skandináv
Érzékeny, világos bőr. Szőke vagy sötétszőke haj. Védelmi idő: 10-20 perc. Fokozatosan aranyszínűre le tudnak barnulni.

3. bőrtípus: európai sötét
Mérsékelten érzékeny, kicsit világosbarna bőr. Hajszíne a sötétszőkétől a barnáig terjed. Védelmi idő: 20-30perc. Gyönyörű bronz jellegű barnulást érhetnek el, de nagyon kell vigyázni.

4. bőrtípus: mediterrán világos
Nem érzékeny, világosbarna bőr. Hajszíne a sötétbarnától a feketéig terjed. Védelmi idő: 30-40 perc. Igazi „csokoládé” barnulást könnyen és gyorsan érhetnek el.

5. bőrtípus: dél-ázsiai vagy mediterrán sötét
Nem érzékeny, sötétbarna bőr. Hajszíne fekete. Védelmi idő: 40 percen felül. Ha ezek az emberek elkerülik a napot, inkább szürkés árnyalatú lesz a bőrük. Nekik szintén szükséges a napon tartózkodni. Általában nem szoktak leégni.

Magyarországon a leggyakoribb a harmadik és negyedik bőrtípus. Úgyhogy itt valóban „útközben” barnulnak az emberek. De azért vigyázni kell. Főleg nyár elején nagyon erősek a napsugarak, könnyű leégni (sportolás a szabad levegőn, kirándulások, kerti munka).
Köztudott, hogy a napsugarak bőrrákot is okozhatnak, mivel az UV-sugarak a DNS (a genetikai kód hordozója) megváltozásához vezethetnek. Vagy közvetlenül károsíthatják a DNS-t (a DNS-molekulák sérülése miatt), vagy közvetve (azáltal, hogy olyan anyag keletkezik, amely megtámadja a DNS-t, vagy egyéb sejtrészeket).

A bőr intelligens és hatékony védelmi rendszerrel rendelkezik, amellyel megelőzi a sejt- és DNS sérüléseket. Becslések szerint minden bőrsejt naponta mintegy 100 000 DNS sérülést javít ki önállóan. Csak egy túlterhelés vált ki reakciót: gyulladások keletkeznek, amelyek többek között bőrpír és fokozott fájdalom érzése kísérnek (leégés). Továbbá hosszú távon jelentkező károsodások jöhetnek létre, mint például a fokozott bőröregedés vagy erős ráncosodás, egészen a bőrrák kialakulásáig.

Szakértői vélemények szerint a bőr öregedése 80 %-ban külső hatások következménye és csak 20 %-ban genetikailag meghatározott.

napernyőFelelősségtudatos viselkedéssel lehetséges, hogy élvezzük a napfény áldásos hatását és elkerüljük a túlzott mértékű UV sugárzás következményit!

  • 11 és 15 óra között maradjunk árnyékban. Az árnyékról annyit kell tudni, hogy a fák koronája, napernyő, stb. csak kb. 50 %-ban védenek meg minket. Felhős égbolt esetén is szükséges ellátni az érzékeny bőrűeket fényvédelemmel.
  • A napvédőt kb. 20 perccel a napozás előtt vigyük fel a bőrünkre.
  • Bőségesen használjuk a napvédőt. A kevés mennyiség jelentősen csökkenti a hatást.
  • A napozás idejét a bőr típusához igazítsuk.
  • Magas fényvédő faktorú napvédőt használjunk.
  • A kisgyerekeket és a csecsemőket ne tegyük ki közvetlen napsugárzás hatásának. Védő ruhácskát és SPF 25 fölötti védőt használjunk.

Figyelem!

A babák és a gyerekek bőre vékonyabb, mint a felnőtteké, ezért érzékenyebb és a káros anyagokat, valamint az UV-sugárzást is jobban átengedi. A szaruréteg védőfunkciója a negyedik életévtől kezd kialakulni. A barnuláshoz feltétlenül szükséges melanin nevű színanyag csak a pubertás korban képződik a szervezetben elegendő mennyiségben. A gyermekek bőrét ezért különösen intenzíven kell védeni. Ők még nem tudnak fényvédő réteget kialakítani. Ezért 12 hónapos korig teljes mértékben óvni kell a pici babákat a napfénytől!


 

Nyaralás előtt sokan vagyunk, akik szeretnék előkészíteni a bőrünket az előttünk álló napozásra. A szolárium erre alkalmatlan! A szoláriumokban lévő berendezésekben főleg UVA-sugarakat használnak, amelyek a bőr azonnali pigmentációjához vezet. De ez a felszíni barnulás nem védi a bőrt a Nap UV-sugaraitól!

kulcsEnnyi tanács után mindenki szeretne egy könnyen teljesíthető módszert a biztonságos napozásra. Hogyan is használhatnánk az éltető fényt saját egészségünk érdekében?

A Sun-Care (Napozó család) lenne a kulcs a megoldáshoz, hiszen nemcsak megfelel a korszerű termékkritériumoknak, de használata is roppant egyszerű.

  • Az UVA- és UVB-sugarak ellen véd.
  • Magas SPF értéket ér el. (Napvédőfaktor vagy fényvédőfaktor, angol elnevezése: SPF {Sun Protection Factor}. A napvédő termékek hatásosságának mértéke. SPF 30 azt jelenti, hogy egy személy a saját védelmi idejének a 30 szorosáig a napon tartózkodhat anélkül, hogy leégés következne be.)
  • Az Európai Bizottság napvédő eszközök hatásosságáról szóló ajánlásainak megfelelően a termékek legalább 1/3 részben az UVA-védelmet biztosító anyagokat tartalmazzák.
  • A Sun Care vonalnál UVA-, UVB- és szélessávú szűrőt alkalmaznak, amelyek mind az UVA-, mind pedig az UVB-tartományban hatásosak.

Rendkívül hatásos készítményekről van szó, hiszen unikális növényeket is tartalmaznak.

  • A Sun Care termékek növényi összetételeiben a teljes termékcsaládban megtalálható a lycopen complex (hatásos antioxidáns, megbízható szabad gyökfogó). A karotinoidok családjába tartozik és a csipkebogyóban magas koncentrációban megtalálható. Megszoktuk, hogy a csipkebogyó teaforrázatként, főzetként, kivonat formájában alkalmazzák és már évszázadok óta használják a csipkebogyót gyógyszerként. Pedig kozmetikumként is kiváló!

A csipkebogyó a C-vitaminban egyik leggazdagabb növény. 100g friss csipkebogyó akár nyolcvanszor több C-vitamint tartalmaz, mint a citrom vagy a grapefruit leve! A Sun Care termékekben a lycopen az E-, és C-vitaminnal együtt hordozórendszerekbe vannak beágyazva (ez biztosítja a hatóanyagok késleltetett kibocsátását). A sejtkárosodást és az idő előtti bőröregedést kitűnően képes megelőzni.

  • A Sun Care termékek tartalmaznak havasi gyopár-kivonatot is. Értékes, egyedülálló növény, védi a bőrt az irritációtól és a gyulladástól, puhít és hidratál, stimulálja a bőrregenerációt. Antioxidáns hatásának köszönhetően gátolja az öregedést. A havasi gyopárnak van egyfajta fényvisszaverő képessége. Ezzel védekezik a kiszáradás ellen. A vakítóan fehér, csillogó, apró szálaival az ultraibolya sugarakat elnyeli. De átengedi a más hullámhosszú sugarakat, tehát fotoszintetizál. A havasi gyopár természetvédelem alatt ál. Amelyeket kozmetikai célokra használnak, Wallisban termesztik.
  • A napozás utáni balzsam (Sun Care After Sun) többek között tartalmaz:

- Aloé-kivonatot (bőr nyugtató, védő, hidratáló, seb-, égésgyógyító hatású).

- Jojoba olajat (bőrt tápláló és kényeztető folyékony olajszerű viasz, jó beszívódó képességel rendelkezik).

Az egészséges napozás érdekében (főleg, ha a ragyogó színünket meg akarjuk őrizni) érdemes több terméket igénybe venni!


 

Bőrvédő Just készítmények

  • Kerti Zsázsa gyógynövény krém (kerti zsázsa bio-kivonat, szójából kivont Genistein, SPF 15 szűrőanyag)Kerti zsázsa krém
  • Vital Just termékcsalád (természetes „fényvédők”: havasi gyopár, jojoba-olaj)
  • Alpesi rózsa termékcsalád (SPF 15 UV szűrő)
  • Just Esszenciális ápoló feszesítő krém (ránctalanító védő komplex)

Bőrvédő Nahrin termékek

  • Narosan vitaminkészítmények (A, C, E, B-vitamincsoport, cink, magnézium, vas, kálcium)
  • Borsmenta zöldtea rágótabletta (vitaminok, karotinoidok, antioxidánsok, szelén)
  • ACE Drops rágótabletta (vitaminok, antioxidánsok)
  • Nutrikap kapszula (B-vitamincsoport, cink, szilicium)
  • Royal kapszula (B-vitamincsoport, E-vitamin, A-provitamin, C-vitamin, búza proteinek, aminosavak)
  • Halolaj kapszula (esszenciális zsírsavak, karotinoidok)
  • Minci-A kapszula (növényi pigment klorofil, karotinoidok)

Bőrvédő Nahrin termékek

A Sun Care termékek használta nagyon egyszerű!

Minden egyes Sun Care terméket bőrtípustól, bőrszíntől, kortól függően használjuk, napozás előtt vagy után. Kb. 20 perccel a napozás előtt vigyünk fel a bőr felületre valamelyik napozást segítő terméket. Ezek: SPF 25 napozó spray, SPF30 naptej vagy krém (érzékeny bőrűek, arcbőrre, gyermekek esetén). Többször megismételhetjük, különösen erős izzadás után, vízben való tartózkodás után, és miután megszáradtunk. Az arcra, nyakra, dekoltázsra, főleg száj körül nagyon vékonyan FS30 napozókrémet kenjünk. A testre napozóspray-t vagy napozótejet használjunk. Napozás után viszont használjunk Napozás utáni balzsamot (Sun Care After Sun). Fürdés vagy tusolás után egyenletesen vigyük fel a bőrre. Napon való leégés esetén többször is az érintett helyet kezelni kell. Kellemesen hűsít. Sok esetben segít megúszni a leégés utáni bőrhámlást. Testápolóként, napi használatra is alkalmas. A kis tubusban lévő SPF30 krémet kiválóan lehet használni bőrkorrektornak (így a barna pigmentfoltokat halványabbá lehet tenni).

Ugyanez a krém segít megelőzni vagy csökkenteni a száj fölötti, napfény okozta barna foltok kialakulását. Csak nagyon vékonyan kell bekenni.

kagylosA termékek kellemes illatúak, gyorsan beszívódnak és a bőrünket ragyogóvá varázsolják. A külsőnk ezt a törődést meghálálja. Bőrszínünk egészséges, szép és tartós marad!

Ez most rajtatok múlik. Mennyire fontos nektek a saját külsőtök és egészségetek?

Érdemes megőrizni a fiatalságot, hiszen még sok-sok ragyogó nyár vár rátok. Kellemes nyaralást mindenkinek!

Szeretettel
Dr. Dacko Natalja

Ez a honlap sütiket használ. A honlap további használatával hozzájárulsz a sütik használatához.
Ok