Az étrend-kiegészítőkről általában
- Kategória: Egészség
- Találatok: 7591
A boltok és a drogériák polcaira napról-napra egyre több, az egészséghez nélkülözhetetlennek tűnő étrend-kiegészítő termék kerül. Szinte mindenki fogyaszt valamilyen kapszulát, tablettát vagy pezsgőtablettát, hogy a szürke hétköznapokban is megőrizze frissességét és egészségét. Egyesek csupán vitaminokat használnak, mások pedig probiotikumokkal, ásványi anyagokkal is kiegészítik étrendjüket.
A fő kérdések, melyek felmerülnek bennünk az étrend-kiegészítőkkel kapcsolatban:
- Mit? Mivel?
Amire szükségünk van életkor, életmód, egészségi állapot szerint. Azzal kapcsolatban, hogy mit mivel tudunk szedni, kérjük ki képzett, tájékozott tanácsadó véleményét. Általában elmondható, hogy nem ütik egymást az összetevők, tehát lehet együtt szedni több étrend-kiegészítőt. Fontos figyelnünk a termékek összetételére, és alapvető szabály, hogy egy meghatározott cél elérése érdekében ne szedjünk két, nagyjából azonos összetételű készítményt. Fontos, hogy a vitaminok, ásványi anyagok, nyomelemek tekintetében NE lépjük túl a meghatározott RDA (Recommended Dietary Allowance: Ajánlott Napi Tápanyagbevitel) mennyiséget!
- Melyik gyártótól?
Csak OÉTI notifikációval rendelkező, lehetőleg bevizsgált terméket fogyasszunk, lehetőleg nagy múlttal, gyártói és fejlesztői háttérrel rendelkező előállítótól, több éves forgalmazói és referencia tapasztalattal rendelkező értékesítőtől.
- Milyen minőséget?
Ebben ne ismerjünk tréfát! „Amit megeszel, arra soha ne sajnáld a pénzt, hiszen az a részeddé válik!" – tartja a régi mondás.
- Milyen adagolásban?
A legfontosabb az, hogy legyen kitartásunk, ne várjunk csodát 1-2 nap alatt. Ha valaki étrend-kiegészítőt fogyaszt, az egy életforma, rengeteg összetevője van (mozgás, étkezés, pozitív gondolkozás). Tartsuk be a termék címkéjén található utasításokat! A végletektől tartózkodjunk.
- Kitől kapok információt?
Próbáljunk személyes kontakton keresztül, hiteles információhoz jutni. Ne higgyünk az interneten csodahatást ígérő termékeknek. Viszont legyünk tisztában azzal, hogy az étrend-kiegészítők nagy részének mellékhatása nincs, ellenben hatása az van. Próbáljuk személyes kapcsolatainkon keresztül tanácsadók segítségét igénybe venni. Egy jó tanácsadónak nem az az érdeke, hogy valamit ránk tukmáljon, ami aztán nem jó nekünk. A jó tanácsadó azt fogja ajánlani, amire valóban szükségünk van.
- Szükséges az étrend-kiegészítők használata?
Amennyiben valaki sportol, nagy stressznek van kitéve, vagy éppen egy-egy diéta idején egyoldalúan táplálkozik, az étrend-kiegészítők fontos szerephez jutnak életében. Segítenek a szellemi frissesség, a jó kondíció megtartásában, s a szervezet megfelelő működésében. Egyes esetekben könnyen előfordulhat a vitaminhiány, illetve a megnövekedett vitaminszükséglet is.
Sajnos az elmúlt időben rengeteg helyen lehetett hallani, hogy sportolóknak nem javasolják az étrend-kiegészítőket, mondván a forgalomban lévő étrendkiegészítők 15-20 százalékánál előfordul, hogy tartalmaz valamilyen anabolikus szteroid, stimuláns (dopping) hatású összetevőket. Ez viszont nem azt jelenti, hogy a sportolóknak nincs szükségük ezekre a készítményekre. Ezzel ellentétben a megfelelő minőségű, bevizsgált étrend-kiegészítő, illetve élelmiszer, kifejezetten ajánlott, sőt bizonyos esetekben súlyos problémák is megelőzhetők rendszeres alkalmazásukkal.
A sportolók számára a sportolás során, vagy a sporttevékenységtől függetlenül létrejövő sérülések a legfenyegetőbb rémálmok közé tartoznak. Ha a cél az idegrendszeri sérülések megelőzése és gyógyulásának elősegítése, akkor az étrend is abba a kezelési körbe tartozik, amelyre ma a kelleténél kisebb figyelmet fordítanak a szakemberek. Léteznek lehetőségek állapotod javítására, a veszteségek csökkentésére, gyógyulásod támogatására. Lényeges leírni, hogy a sérülések kezelése és megelőzése étrendmódosítással vagy étrendkiegészítők segítségével vitatott téma, mivel ennek lehetőségeit tekintve gyakran ugyanazon kutatások adatai alapján gyökeresen eltérő következtetésekre jutnak a szakemberek. A kutatások azonban egyre inkább azt támasztják alá, hogy a kreatin és az omega-3 zsírsavak étrend-kiegészítőként az idegrendszer sporttevékenység során létrejövő sérüléseitől bizonyos mértékig megvédhetnek minket, illetve a sérülés utáni felépülést elősegíthetik. A potenciálisan kedvező hatású étrend és étrend-kiegészítés kockázatai, az éppen elszenvedett sérüléstől eltekintve az egészséges ember számára a legtöbb esetben elhanyagolhatóak (de a gyógyszeres kezelést, máj- és veseműködést, stb. szakembernek kell figyelembe vennie!).
Forrás: Rákóczi K, Klivényi P, Vécsei L., Neuroprotection in Parkinson\'s disease and other neurodegenerative disorders: preclinical and clinical findings, Ideggyogy Sz. 2009 Jan 30;62(1-2):25-34.; http://www.tesztoszteron.hu/emagazin_07_171_a_tudomany_vilaga.php
Influenza idején az ajánlott napi 60 mg C-vitamin helyett akár 500 mg is fogyasztható, hiszen a C-vitamin erősíti az immunrendszert, és védi a nyálkahártyát. Nők esetében a havonta elveszett vas utánpótlása is fontos, azonban nem mindenki képes elfogyasztani a magas vastartalmú ételeket (spenót, máj), ezért a célnak megfelelő étrend-kiegészítő ideális megoldás lehet.
A táplálék kiegészítők típusai
Tabletta, kapszula, csepp, por formában is kaphatók táplálék kiegészítők, így mindenki könnyedén kiválaszthatja a számára legkényelmesebb formát. Ezen belül is több kategóriába sorolhatók e készítmények. Léteznek vitaminok, ásványi anyagok, roboráló szerek, az emésztést segítő étrend-kiegészítők, immunerősítő szerek, illetve számtalan további hatású készítmény.
Problémától, életviteltől függően mindenki megtalálhatja azt a gyógyhatású szert, mely problémájára megoldást nyújthat. A táplálék kiegészítők szedése előtt mindig gondosan el kell olvasni a mellékelt tájékoztatót, mely tartalmazza az adagolási útmutatót. Az ajánlott mennyiséget soha nem szabad túllépni. Igaz, hogy az étrend kiegészítők vény nélkül kapható készítmények, ez azonban nem jelenti azt, hogy túladagolás esetén nem okozhatnak különböző mellékhatásokat.
Táplálék kiegészítő ABC
Alga: a nehézfém mérgezés modern korunk egyik leggyakoribb tünete. Nem egyszer candidához, állandó fáradtsághoz vezet. Az alga magas rosttartalma megköti a nehézfémet és segít a méregtelenítésben.
Ásványi anyagok: szervezetünk naponta két liter folyadékot veszít. A verejtékezés, sőt, még a légzés során is távozik nedvesség, és ezzel együtt ásványi anyag a szervezetből. Ennek pótlására alkalmasak az ásványi anyag tartalmú étrend-kiegészítők.
Flavonidok: a fiatalság őre, védi a sejteket az öregedéssel szemben. Erősíti az immunrendszert, s erős antioxidáns hatással bír, így megóv a környezeti ártalmakkal szemben.
Karotin: a karotin elsősorban a test első számú védőbástyáját, a bőrt erősíti, segít az egyenletes barnulásban, s óvja a sejtszerkezetet.
Probiotikum: kiegyensúlyozatlan táplálkozásunk, a szennyezett levegő, az állandó stressz mind az egészséges bélflóra roncsolódásához vezethet. A probiotikumok helyreállítják a bélflórát, ezáltal segítik az emésztést, a test vitamintermelését, s erősítik az immunrendszert.
Vitaminok: a vitaminok minden típusa más-más létfontosságú életfunkciót irányít. A mindennapokban szükséges az utánpótlásuk, melyre egyoldalú táplálkozás esetén az étrend-kiegészítők is alkalmasak lehetnek.
A táplálék kiegészítő készítmények vény nélkül kaphatók, ez azonban nem jelenti azt, hogy kontroll nélkül, össze-vissza szedhetők. Mindig követni kell az adagolási útmutatót, s ügyelni kell a készítmény összetételére is. Az étrend-kiegészítők nagy csoportjára elmondhatjuk, hogy mellékhatásuk nincs, viszont hatásuk a szervezetünkre van. Az étrend-kiegészítők segíthetnek egy egészségesebb, kiegyensúlyozottabb élet kialakításában, azonban nem helyettesítik a testmozgást és a megfelelő, kiegyensúlyozott táplálkozást.
Varga Gyula hálózati vezető