Egészséges táplálkozás otthon, óvodában, iskolában és a Nahrin termékek fontossága II.
- Kategória: Gyerek
- Találatok: 5666
A középiskolások táplálkozásának alapelvei
Biztosan hallottad már Szókratész mondatát:
„Nem azért élünk, hogy együnk, hanem azért eszünk, hogy éljünk.”
Szeretnék neked abban segíteni, hogy miként tudod megvalósítani életedben ezt a gondolatot.
Az egészséges életmód egyik alappillére a megfelelő táplálkozás.
Testünknek nap, mint nap energiára van szüksége az életfolyamatok fenntartásához, azonban nem mindegy, hogy ez az energia miből származik. Valahogy úgy van ez, mint az autónál. Abban az esetben sem mindegy milyen üzemanyagot tankolunk.
Ha egészségesek szeretnénk maradni, fontos odafigyelnünk mit eszünk és mit iszunk, ezért nézzük meg, miből adódhat az energia.
Energiát szolgáltató tápanyag a fehérje, a szénhidrát és a zsír. Vitaminok és ásványi anyagok is találhatóak az élelmiszereinkben, azonban belőlük energia nem szabadul föl, ennek ellenére nagyon fontos összetevői a táplálékainknak.
Azt, hogy kinek mennyi energiára van szüksége, befolyásolja többek között a neme, a kora, a fizikai aktivitása és az aktuális tápláltsági állapota is. A szervezet energiaforgalma a bevitt és a leadott energia mennyisége alapján állapítható meg. Energiaegyensúly akkor áll fenn, ha a táplálékkal bevitt energia azonos a felhasznált energiával. Ekkor a testtömeg nem változik.
Ha több energiát veszünk magunkhoz, mint amennyit felhasználunk, hízni fogunk. Ha azonban a felhasználáshoz képest kisebb a bevitt energia, a szervezet a saját raktárait fogja mozgósítani és ekkor fogyunk.
A mozgás nemcsak az ideális testsúly eléréséhez és megtartásához elengedhetetlen. Jó kondíciót és közérzetet, megfelelő teljesítőképességet biztosít. Válassz neked tetsző, korodnak megfelelő mozgásformát, melyet hetente legalább háromszor művelsz.
A továbbiakban egy-két alapelvvel szeretnélek téged megismertetni.
Naponta legalább ötször egyél, melyet mennyiségi szempontból - a nap folyamán- a következőképpen ossz el: reggelire 25%-ot, tízóraira 10%-ot, ebédre 35%-ot, uzsonnára 10%-ot, vacsorára 20%-ot egyél a napi össztáplálékból. Ügyelj arra, hogy nyugodt körülmények között, kényelmesen egyél, minél többféle élelmiszerből válogatva. Igyekezz azonos időpontokban enni az iskolában és otthon is.
Minden reggel, mielőtt elindulsz otthonról, reggelizz meg. Választhatod valamelyik Nahrofit italt, a vaníliásat akár kakaóval elkészítve, és vedd be a napi vitamint, például egy evőkanál Narosan Feketeáfonyát. Ha nem iszol napi rendszerességgel Nahrofit italt és nem eszel legalább hetente egyszer tengeri halat, akkor naponta egy Nahrin Halolajkapszulát javaslok a számodra. Belőle nagyon értékes omega zsírsavakhoz juthatsz.
Lehetőség szerint meleg ebéded legyen. Itt most nem a meleg sült krumplira és hamburgerre gondolok, a gyorsétterem kínálatát mellőzd! Amennyiben nem tudod megoldani, hogy meleg legyen az ebéd, akkor vacsorára mindenképpen azt egyél, melyet legfeljebb hétig fejezz be. Gyorsan tudsz magadnak meleg és rendkívül tápláló levest készíteni a Nahrin segítségével, erre a célra válaszd az instant Paradicsom és Curry-kukoricalevest.
A kisétkezésekre (tízórai, uzsonna) otthonról vigyél ennivalót. Jó választás a hűtést nem igénylő, pl. avokádókrémes Graham kenyér, idényzöldséggel. Ezt előző nap is elkészítheted. A zöldséget mosás és csepegtetés után tedd egy tálba és szalvétába csomagolj mellé egy villát. Mindig tudd már előző nap, hogyan alakul a másnapod, ehhez tervezd meg az étkezésedet, ne ötletszerűen egyél. Ha a büfében vásárolsz, akkor válassz gyümölcsöt, müzli szeletet, teljes kiőrlésű pékárut vagy natúr gyümölcsleveket. Ha otthon uzsonnázol, ügyelj arra, hogy legyen mindig joghurt, saláta, Nahrofit Müzli, tisztított zöldség, idénygyümölcs. Ne a chipset és kekszet válaszd helyettük.
Az ételeken kívül, nagyon fontos az is, hogy miket iszol. A legjobb, amit ihatsz a szénsavmentes víz. Lehet ez csapvíz, vagy palackozott ásványvíz, naponta legalább 1,5-2 liter. Javaslom, hogy reggel indulj el otthonról egy 1,5 literes vízzel, és azt estig idd meg. Ezen kívül 1-2 pohár 100%-os gyümölcslevet is ihatsz. Ha felfrissülésre vágysz, válaszd a Nahrin Izo-teát, mely sportolások alkalmával is kiváló segítség. Kerüld a szörpöket és szénsavas üdítőket, ne válassz az italautomatákból, ezek felesleges többletenergiát biztosítanak. Este lefekvés előtt nyugodtan igyál meg egy pohár Nahrin Citromfű teát. A kólának, az energiaitalnak és alkoholnak nincs helye az egészséges táplálkozásban!
Semmilyen ételhez és italhoz ne használj cukrot! Legyen otthon helyette méz, nádcukor, édesítőszer.
A másik nagyon fontos dolog: a sózás. Soha ne sózd meg a zöldségféléket, utólag a levest, a krumplit, stb., stb., semmit! Lehetőség szerint ne egyél chipset, sós ropit, pattogatott kukoricát. Nassolásra ajánlom helyettük a nyers zöldségeket (sárgarépa, karalábé), sajtkockákat, friss-, és aszalt gyümölcsöket, gyümölcschipseket, Nahrin Csokipudingot, Narosan Minit, házi burgonyaszirmot, Algás fűszerrel.
A só helyett használjatok Nahrin Tengeri Algás fűszerkeveréket, illetve fűszerezésre az egyéb Nahrin fűszereket és friss vagy szárított zöld fűszernövényeket.
Hallottál már a minőségi éhezésről? Minőségi éhezésről akkor beszélünk, amikor a szervezetünk nem kapja meg a számára megfelelő összetételű táplálékokat. Mennyiségileg lehet, hogy úgy érzed elegendő az, amit eszel, azonban összetételében ilyenkor kevésnek bizonyul. Az alábbi szivárvány azokat az ajánlásokat tartalmazza, mellyel elkerülhető a minőségi éhezés. Belőle megtudhatod, miből kell gyakran enned és mi az, amiből ritkábban is elég.
Forrás: www.mdosz.hu
A szivárvány külső -sárga- sávjától egyre beljebb -a rózsaszín felé- haladva, egyre rövidebb csíkok jelzik a kisebb mennyiségben javasolt táplálékcsoportokat.
A napi ajánlott egységek a szivárvány szerint az alábbiak: gabonafélékből naponta 5-9, zöldségekből és gyümölcsökből naponta 5-8, tejtermékekből naponta 3-4, húsokból naponta 2-3 egység.
A szivárványon nem szereplő élelmiszerek sem tilosak, csak napi rendszerességgel fogyasztásuk nem javasolt. Ilyenek például a zsiradékok, a tojás, belsőségek, édesség.
Ha a levelemben megfogalmazottakat nem csak elolvasod, hanem apránként beépíted a mindennapjaidba, meglátod tudatos, egészséges felnőtt válik majd belőled!
Szeretettel: Kanizsárné Vaskó Nikolett, dietetikus