Menu

just logo uj     nahrinlogo   infoblokk kedv final felso ESZA                                                          

A+ A A-

Egészségünk megőrzése, betegségek megelőzése, az egészséges életmód alapvető szabályai. Testmozgás, környezetvédelem.

kisiskolas 200Kedves Alsó Tagozatos Diákok!

Örömmel tölt el az a gondolat, hogy számotokra fontos az egészségetek, és szeretnétek minél többet megtudni arról, hogy hogyan tudjátok sokáig megőrizni. Jól gondolom?

Ez a hírlevél segítséget fog nyújtani nektek ebben.

Véleményem szerint már ti is nagyon sokat hallottatok az iskolában, otthon, a tévéből arról, hogy mindenki foglalkozzon az egészségével. Hiszen ha neked nem fontos az egészséged, vajon egészséges felnőtté fogsz válni? Javaslom, hogy már most úgy tekints az egészségedre, mint egy KINCSRE, amit ajándékba kaptál, és óvnod, védened kell, amíg a tiéd!

„Három dolog szükséges ahhoz, hogy boldog légy: egészséges test, szabad lélek és tiszta szív”

 

Mi jellemző egy EGÉSZSÉGES emberre? Nem beteg, jókedvű, feladatait szívesen végzi, jó erőben van, boldog….lehetne még sorolni, ugye?

Az EGÉSZSÉGFEJLESZTÉS során folyamatosan felügyeled a saját egészségedet és ha szükséges, javítod azt!

Az egészséges életmód területei:

  1. Egészséges táplálkozás

  2. Testápolás- személyi higiéné, öltözködés

  3. Mindennapi testedzés

  4. Napirend- szabadidő helyes felhasználása

  5. Társas kapcsolatok

  6. Egészséges környezet és védelme

  7. Káros szenvedélyek megelőzése

  8. Balesetek megelőzése- elsősegélynyújtás.

 

Láthatod, hogy több mindenre kell odafigyelni.

Mindennapi mozgás:

„Egy kicsi mozgás mindenkinek kell” Ismerős ez a mondás?

Véleményed szerint miért fontos, hogy sokat mozogjunk, és ne legyünk „lusták”? Szívesen veszel részt az iskolai tornaórákon?

A mindennapi mozgás elősegíti, hogy harmonikus személyiséggé válj!

A mozgásszegény életmód következményei lehetnek:

- alacsony fizikai terhelhetőség

- túlsúly, elhízás

- tartáshibák, gerincferdülés.

Fontos, hogy amikor hazamész az iskolából, játssz egy jót a szabad levegőn, ne ülj le rögtön a számítógép, vagy a tévé elé, ahogyan azt sok más társad teszi! Mutass példát a többieknek!!!

Feladat:

1, Milyen mozgásformákat ismersz?

2, Gyűjtsd össze, hogy a lakóhelyeden milyen sportolási lehetőségek vannak (ne hagyd ki az iskolában működő sportköröket sem)!

3, Keresd fel az iskolavédőnőt az iskolában, és kérd meg, hogy mérjétek meg a pulzusodat és a vérnyomásodat nyugalomban, és pár guggolás elvégzése után is. Beszéljétek meg közösen a tapasztalataitokat!

Napirend:

Tanulás, pihenés, kikapcsolódás, alvás- átgondolt tervezés, tudatos végrehajtás! Mit is jelent ez?

Képzeld el azt, hogy szüleid reggelente nem keltenének fel időben, emiatt elkésel az iskolából. Vagy például túl sok időt töltesz délután a számítógép előtt és a leckéket este, kapkodva írod meg. Nyugodtan fogsz-e aludni egy ilyen nap után??? Elégedett leszel-e önmagaddal? Véleményem szerint NEM! Kialvatlan leszel, nyűgös, fáradt, harcba szállsz a szüleiddel az igazadért. Igazam van? Hol a hiba szerinted? Elárulom neked: hiányzik a NAPIREND az életedből, ami alapján a mindennapjaidat éled.

Hidd el, nekünk felnőtteknek is fontos, hogy az általunk megtervezett napirendünk szerint tevékenykedjünk nap, mint nap, példát mutatva ezzel neked is!

Feladat:

Írd le, hogyan telik egy napod hét közben és hétvégén. Van-e különbség a kettő között?

Társas kapcsolatok:

Vajon milyen érzés lenne, ha csak pár ember létezne a földön? Tudnál-e jókat játszani, együtt nevetni, kirándulni, közös programokat szervezni? Természetesen ezeket így nem lehet megvalósítani. De van egy jó hírem a számodra! Nézz körül a családodban, rokonoknál, osztályban, iskolában- hányan vesznek körül? Rengeteg lehetőségünk van az életben arra, hogy kapcsolatokat létesítsünk, barátságokat kössünk. Hiszen ki szeret egyedül lenni? Én biztosan nem!

Feladat: Van-e az osztálytársaid között olyan, akinek kevés barátja van? Menj oda hozzá, hívd el játszani, és közben gondolj arra, „de jó, most már ő is boldog, mert van barátja”- ehhez csak az szükséges, hogy merjél kezdeményezni!

Öltözködés:

Mi történne velünk, ha nem vennénk magunkra ruhaneműket? Furcsán néznének ránk, az biztos

A zimankós téli időjárás során különös figyelmet kell fordítani a ruházatra. Fontos a réteges öltözködés. Mi a réteges öltözködés előnye? A jó hőszigetelés! Fontos ilyenkor a ruházat anyaga is, hisz a műszálas ruhaneműk gátolják a párolgást. A pamutból készült trikó, póló vagy kising jó viselet télen, és a pulóver, nadrág is jobb szolgálatot tesz, ha természetes alapanyagból készült. A felsőruházatban célszerű a gyapjú, a vízhatlan külsejű, bélelt, kapucnis kabát, anorák vagy a vállpántos nadrág és dzseki együttese. Ne feledkezz meg a sapka-sál együttesről sem!

Feladat:

Rajzold le, mit viselnek nyáron és télen a gyerekek!

Hírlevelem végére értem, kérlek benneteket, amennyiben kérdésetek, gondolataitok vannak a leírt témákkal kapcsolatban, kérdezzétek meg szüleiteket, beszélgessetek róluk.

Nemsokára ismét jelentkezem!

 

Szeretettel: Dubniczky Ildikódubniczky-ildiko 200

 

 

Ez a honlap sütiket használ. A honlap további használatával hozzájárulsz a sütik használatához.
Ok